6. hafta gebelik belirtileri – hafta hafta hamilelik (gebelik)

GEBELİĞİN 6. HAFTASI ANNE VE BEBEKTE OLUŞAN DEĞİŞKLİKLER Organları şekil almaya ve işlem yapmaya başlıyor! Bebekte oluşan değişiklikler;Siz gebeliğin yarattığı sorunlarla baş etmeye çalışırken bebekte görülen değişimler;Bebeğinizin çenesi, yanakları, gözleri, kulakları, burnu ve ağzı oluşmaya başladı. Şu anda bebeğiniz 5 mm. Yani bir çivi başı kadar. Aynı zamanda diğer organlarında( böbrek, akciğer) gelişiyor.

Bebeğiniz bu hafta içerisinde plasentası gelişecektir fakat işlevini birkaç hafta sonra yerine getirecektir. Plasenta henüz görevini yerine getiremediği için bebeğiniz beslenmesini vitellüs kesesinden sağlamaktadır. Bu aşamada cenin gelişiminde olan bebeğinizin elleri ve ayakları bir katmanla bir birlerine bağlıdır. Bir kaç hafta sonra ayrılacaktır. Ama bu aşama biraz uzun sürebilir.

Bebeğinizin bu aşamadaki gelişmesini görebilseydiniz, gözleri ve burun delikleri şekil almaya başladığını, büyük bir baş yapısı olduğunu ve karanlık anlaşılması zor olan noktalar görürdünüz.

Bebeğiniz şu an kalbi neredeyse sizinkinden iki kat daha fazla atmaktadır. Ama şimdi çok küçük olduğu için kalp atışlarının sesini birkaç hafta sonra duyabilirsiniz.

Bağırsakları gelişmekte ve dokularının tomurcuklanmasıyla akciğer oluşumu başlamıştır. Bu haftada bebeğinizin eğimli bir kuyruğu vardır. Tıpkı bir kurbağa yavrusu misali!

Annede görülen değişimler;

Vücudunuz dışarıdan bakıldığında değişmiyor gibi görülebilir ama içeride büyük bir değişim başladı. Bu değişimlerden en özeli bebeğiniz büyüyor ve organları gelişiyor. Diğer bir etki ise böbrekleriniz atık boşaltımında hiç olmadığı kadar hızlı çalışıyor.

Eğer bu ilk gebeliğiniz değil ise bu haftada beliniz kalınlaşmaya başlayacaktır. Şu anda rahminizin boyu bir erik kadardır ve göğüslerinizde değişim hissedeceksiniz. Gebeliğin bu boyutunda memenin o kahverengi bölgesi koyulaşacak ve oldukça hassa olacaktır.

Her ne kadar hamile elbiselerine Özensinizde daha vaktiniz var kıyafetlerinizin tadını çıkartın. 9 ay boyunca aynı tür elbiseler giyeceğiniz için normal yaşantınızı özleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir